logo-200

Embodiment

Embodiment

Embodiment to szerokie pojęcie łączące teorie naukowe z zakresu kognitywistyki, praktyki ruchowe i oddechowe, podejście w coachingu, psychologii i pracy z traumą i nauczaniu. Metody pracy z ciałem, niosące tę filozofie, czasem są określane również jako „somatyczne” (somatic), od „soma” – żywe ciało, ciało odczuwane od środka.

Odzyskując kontakt z ciałem, zaczynamy żyć tu i teraz, otwieramy się na przyjemności i głębie doświadczania życia. Zaczynamy pełniej oddychać i czuć. Zaczynamy mieć dostęp do swojej mocy i granic. Stajemy pełniej na własnych nogach – dosłownie i w przenośni.

Ciało pamięta wszystko, dlatego nasza relacja z nim może być trudna, bo każdy kontakt z ciałem budzi zapisane, nieprzeżyte emocje.

ucieleśnienie

Embodiment oznacza ucieleśnienie

Poszukiwanie własnego Ja odbywa się poprzez ciągłe utrzymywanie kontaktu z ciałem. Nie da się być w relacji z własnym życiem, utożsamiając się jedynie z intelektem. 

Jeśli jako dzieci lub nastolatkowie otrzymywaliśmy od innych wiadomości, że nasze potrzeby nie są ważne, że jesteśmy niewystarczający, że jest z nami coś nie tak lub, gdy byliśmy zawstydzani, maltretowani i doświadczyliśmy traumy, jest duża szansa, że ​​nauczyliśmy się dysocjować, ‘’opuszczać’’  nasze ciało, aby radzić sobie z bolesnymi uczuciami, których doświadczaliśmy.

Często stosujemy te same strategie radzenia sobie z tym co trudne, w wieku dorosłym. Możemy opuszczać nasze ciało, próbując stać się „niewidzialnymi” lub mniej „widocznymi”, ponieważ doświadczamy emocji, które są zbyt dtrudne, przerażające lub przytłaczające. To co może nam pokazywać, że odcięliśmy się od siebie, to: ‘’odpływanie’’, zagubienie lub zdezorientowanie.

Opuszczając nasze ciało, łatwiej możemy zablokować nasze uczucia. Może to być niezwykle przydatny mechanizm radzenia sobie, gdy czujemy się niebezpieczni lub uwięzieni. Jednakże, gdy przez dłuższy czas jesteśmy w dużej mierze nieświadomi naszego ja cielesnego, tracimy kontakt z tym, kim jesteśmy.

Kiedy nie wiemy, jak naprawdę się czujemy, głęboko w nas samych, może być nam trudno dowiedzieć się, czego potrzebujemy i chcemy, oraz w jaki sposób możemy zaspokoić nasze potrzeby.

Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata.

Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

Nasze ciało zapisuje wszystkie trudne sytuacje, jakich przyszło nam doświadczyć. Jeśli doświadczeń trudnych było wiele lub były one traumatyczne, dochodzi do napięć i blokad w ciele, które utrudniają swobodne, radosne, pełne energii życie.

W ciele jest WSZYSTKO. Niewyrażone emocje, napięcia, zapisy traum, wzorce ruchowe.

Ciało wyraża nasze poglądy, naszą postawę wobec świata. Ciałem czujemy, doświadczamy życia.

Nie mając kontaktu ze swoim ciałem nie czujemy swoich potrzeb, nie wiemy czego chcemy. Nie mamy dostępu do własnych granic, nie mamy kontaktu z naszą intuicją.

Człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”.

Ciało pamięta wszystko, dlatego nasza relacja z nim może być trudna, bo każdy kontakt z ciałem budzi zapisane, nieprzeżyte emocje.

Ciało to nasz DOM

Ciało to nasz DOM. Jedyny dom jaki mamy na tę ziemską podróż.

Jesteśmy ucieleśnionymi istotami. Od momentu narodzin nasze ciała są niezbędne dla naszej nauki, rozwoju i relacji z innymi. Przez całe nasze życie nasze ciała i ruchy komunikują się znacznie jaśniej niż nasze słowa.

Od tego jaką mamy z nim relację, jak się w nim czujemy i jak je traktujemy, zależy poziom naszego spełnienia, radości i przyjemności w życiu.

Odzyskując kontakt z ciałem, zaczynamy żyć tu i teraz, otwieramy się na przyjemności i głębie doświadczania życia. Zaczynamy pełniej oddychać i czuć. Zaczynamy mieć dostęp do swojej mocy i granic. Stajemy pełniej na własnych nogach – dosłownie i w przenośni.

Odzyskujemy naszą wrodzoną żywotność.

„Gdy oddziela się umysł od ciała, duchowość staje się zjawiskiem intelektualnym – wiarą, a nie witalną siłą – podczas, gdy ciało staje się po prostu mięsem na szkielecie z kości lub, jak widzi je współczesna medycyna, laboratorium biochemicznym.”

Alexander Lowen

Praca z ciałem

Praca z ciałem może okazać się dla nas przełomowa – zarówno przy problemach emocjonalnych, jak i napięciach fizycznych.

Chodzi w niej o uzyskanie pełnego dostępu do swojej energii, która wyraża się w seksualności, twórczości i kreatywności lub w pełnym doznawaniu życia na co dzień.

Umów się na spotkanie




    All right reserved Zofia Rybczak 2022